Co je inženýrská parketová deska?

Inženýrská deska

K podlaze je mnoho přírodního dřeva. V naší době není mnoho z nich - deska na parkety, podlaha desek, pole. Hodně z nich je vyrobeno z přírodního dřeva. Na trhu však existují materiály pro podlahu, které jsou vyrobeny z recyklovaného přírodního dřeva - překližky. Tento materiál se nazývá inženýrská deska. Při nákupu podlahové krytiny je třeba věnovat pozornost její kvalitě a praktickým vlastnostem.

Co je to deska a z čeho se skládá?

Ve své struktuře se tento povlak podobá spíše struktuře než běžné parketové desce. K tomu vše je také vyrobeno ze dřeva. Existují inženýrské desky sestávající ze 2 nebo 3 vrstev.

Obličejová vrstva inženýrské desky je dýha (jediný řez) drahých druhů stromů z jedinečných dřevin nebo obyčejných stromů rostoucích v mírném podnebí, jako je dub nebo ořech. Jeho tloušťka je obvykle od 2 do 7 - 8 mm. Právě díky těmto rozměrům se struktura inženýrské desky nelíbí od pole.

Přečtěte si také náš článek Dýhované dveře

Deska ořechů

Pokud jde o spodní vrstvy inženýrské desky, mohou být navrstveny v jedné nebo dvou vrstvách nebo mohou být vícevrstvé s tloušťkou 10-12 mm. Můžete také použít břízy, které nezhoršují své praktické vlastnosti. Jsou kolmé k nim ve vzdálenosti 1-2 mm od sebe. Pod nimi leží tloušťka dýhy 1 až 3 mm, která je omezuje.

Pro zachování designu jsou jeho vrstvy lepeny spolu s dobrým a nákladným polymerem. To umožňuje udržovat formulář během provozu.

Možnosti barev

Velikost a rozměry desek se liší. Normální formáty jsou 900-1000 mm pro 110-150 mm, tloušťka 14-20 mm.

Z hlediska vnějších vlastností se inženýrská deska nijak neliší od masivní parketové desky.

Jednoduše řečeno, celkové rozměry jsou omezeny velikostí surovin.

Přečtěte si také náš článek Které podlahové krytiny jsou lepší: laminátové nebo parketové desky?

Inženýrská parketová deska: její výhody a nevýhody

 Snažme se porovnat masivní desku s inženýrskou deskou pro parkety, abyste byli přesvědčeni o její nadřazenosti.

Jeho zásluhy zahrnují následující vlastnosti:

 1. Překližka nemůže být stohována, protože ve svém složení ji již obsahuje a nevyžaduje další vrstvu. Proto je velmi výhodné, protože šetří čas a peníze. Parkovací inženýrská deska je položena na betonovém podkladu, který musí být pečlivě připraven. Proto je nutné ji zarovnat a izolovat.
 2. Dalším důležitým rysem je jeho odolnost vůči změnám teploty a vlhkosti. Nejpravděpodobnější je, že desky budou trhliny, trhliny, štěrbiny a škvíry se objeví.
 3. Inženýrská deska je také samostatná integrovaná podlahová krytina, která zajišťuje pevnou fixaci. To dělá parkety stabilnější než deska, kterou lze položit plovoucím způsobem. Proto je zakázáno brousit, což vysvětluje jeho krátkou životnost.
 4. Vysoká hlučnost způsobuje, že inženýrská deska je zřídka vzácná. Pro tento materiál byl vyvinut substrát absorbující hluk, který má otvory pro přilnutí desky k podlaze.
 5. Rozmanitost jeho tloušťky a rozměrů může kombinovat a kombinovat v jedné úrovni všechny druhy podlahových krytin.
 6. Pravděpodobnost upevnění je broušení, ohýbání, odstranění vad;
 7. Dýha může být také podrobena různému zpracování: stárnutí, tepelné zpracování, tónování v různých barvách atd. Proto, pokud jde o jeho design, nemá žádné analogy;
 8. Velké množství odrůd a budov.

Výhody inženýrské desky

Nedostatky, které se vyskytují, zahrnují:

 • způsob instalace, kdy poškozená deska nemůže být vyměněna po pokládce;
 • vysoké náklady, což se projevuje ve složitosti instalace a ve speciálním dvoukomponentním lepidle.

Nicméně spolu s těmito nevýhodami má také mnoho výhod, a tak získala popularitu u podobných typů podlahových krytin.

Deska v interiéru

Způsoby kladení inženýrské desky

Existují dvě možnosti pro pokládku inženýrské desky:

 • běžné, tj. na bázi překližky;
 • na cementovém potěru nebo betonovém krytu.

Pro kvalitativně provedenou práci je nutné připravit nadaci. Čím dokonalější bude povrch, tím odolnější bude tento povlak.

Přečtěte si také náš článek Vyberte si nejlepší parketovou desku pro dokončení domu

Pro lepší stabilitu je základna překližky přilepena k materiálu a po několika dnech je nedotčena. Pak můžete brousit a vést základnu k ideálnímu pohledu. Výhodou tohoto způsobu pokládání je, že je možné mechanicky upevňovat betonové desky.

Tím je zajištěno těsné spojení jedné desky s nedalekou.

Umístění desky

Rovněž položení inženýrské desky se provádí na potěru. Betonová základna je vyčištěna z prachu a přebytku, základem a sušeným. Poté naneste lepidlo a položte desky.

Je důležité si uvědomit, že čím více pečlivě ošetříte dokončovací materiál, tím déle bude sloužit.

Loading...